"Jsou vítězství, která jsou hanbou"
Zdravím vás :-)
K dnešnímu svátečnímu dni jsem se s vámi rozhodla podělit o úvahu, kterou jsme nedávno psala pro naši češtinářku. Zadáním byly dva citáty, já si pro svou prási vybrala výše zmínění výrok J. Čapka. Všechny myšlenky a názory, vyjádřené v této úvaze, jsou moje, pochází z mé vlastní hlavy, vědomostí a zkušeností. Rozhodně neříkám, že musí být zcela pravdivé a reálné. Je to pouze moje uvažování. Tak se prosím na mě nezlobte, pokud na věc máte jiný názor. Já vám ho neberu ;) Jen se s vámi dělím o ten svůj :-)
Přeji vám krásné prožití jara
Vaše Illienel
V životě jsou mnohé chvíle, kdy zažíváme nějaký úspěch.V zaměstnání, ve škole, ve vztazích...Úspěch má v našich životech různou podobu. Podaří se nám nějaká práce, dostaneme dobrý nápad, uděláme někomu radost, navážeme nový vztah. Může mít i podobu vítězství. Porazíme soupeře v nějaké soutěži nebo vyhrajeme sami nad sebou. Taková vítězství mívají největší cenu.
Dnešní doba se však zaměřuje spíše na jiný druh vítězství. Na soupeření. Soupeří mezi sebou lidé, firmy, díla...Někdy se to podobá spíše boji o přežití. Vyhrává ten nejsilnější. Už od mládí dětství jsou lidé vychováváni k tomu, aby se uměli prosadit. "Musíš být lepší než ti druzí! Musíš vydělávat víc peněz! Musíš bydlet ve větším domě. Musíš být nejkrásnější! Musíš být nejchytřejší! Musíš..."Těmito a podobnými výroky jsou lidé bombardování ze všech stran, přímo i nepřímo, od nejútlejšího věku. Klade to velký nárok na psychiku. Lidé mají pocit, že musí být ve všem první a nejlepší, protože se to od nich očekává. Snadno tak dojde k obavám z neúspěchu a pocitu vlastního selhání.
Tomuto strachu se brání každý člověk po svém. U někoho jdou ruku v ruce ctižádost a píle - z takových lidí stávají se často workoholici. Ponoří se do své práce, neustále pracují na dosažení svých cílů a nároků společnosti. Jiní lidé, mající sice snahu, ale postrádající ctižádost a někdy také vytrvalost, se začnou stresovat, dostanou se do stavu plného úzkosti a žijí-li tak dlouhou dobu, můžou podlehnout vytrvalé skepsi a pesimismu nebo dokonce depresím. I v dnešní době však stále zůstávají lidé, kteří na zaměření současné společnosti a její nároky nedbají. Neberou život jako závod ani boj. A myslím si, že je to dobře. Bohužel existuje i čtvrtá skupina lidí. Ti, kteří se nakazili dnešní soupeřivou módou a chtějí vítězit za každou cenu, často i na úkor ostatních. Někdo stojí o úspěch, někoho láká moc a někdo třeba jen zoufale touží po uznání. Jejich morálka t tomto boji o vítězství neobstojí. Ustoupí ze svých i obecných společenských zásad a přikročí ke lžím, podvodům a neférovému jednání.
Začíná to třeba úplnou drobností, ještě v dětském věku, může to skončit u obrovských lží a podvodů mezi dospělými, ale nejen jednotlivci, nýbrž i celými skupinami , firmami, politickými stranami...Žák dostane od učitele opravený test s pěknou známkou. Při jeho prohlížení si všimne, že učitel špatně spočítal body nebo zapomněl označit nějakou chybu. Dojde mu, že kdyby to řekl, dostal by horší známku. A tak mlčí. Starší student se účastní vědomostní soutěže, která má písemnou podobu. Konkurence je veliká. Z obavy před porážkou opíše vše, co neví, od souseda, který se poctivě připravoval celé dlouhé měsíce. Nakonec se umístí na medailových pozicích, aniž by měl náležité znalosti. Mladá žena se hlásí na prestižní univerzitu. Není příliš chytrá a podcenila přípravu. Neuspěje. Má ale bohaté rodiče. A ti jí místo na univerzitě zaplatí. Majitel velké, prosperující firmy se účastní výběrového řízení na velkou zakázku. Aby uspěl, zfalšuje některé dokumenty a dostane do problémů menší, konkurenční společnost. Ta musí ustoupit. Firma, která podváděla, získá kontrakt za miliony a dál vesele podvádí u dalších zakázek. Mladý manažer se rozhodne kandidovat ve volbách. Budoucí voliče ovlivní mnoha sliby, které nikdy nedodrží, ani to nemá v plánu. Když je zvolen, podplatí vlivné osoby, aby si zajistil dosazení na vysoký post, kde bude mít velký plat a moc. Vládnoucí politická strana zmanipuluje výsledky voleb, aby se udržela u moci. Volby vyhraje a ovládá zemi několik dalších let...
Proč to dělají? Několik z mnoha možných motivů zde už bylo zmíněno. Otázkou ale zůstává, co z toho doopravdy mají. Neprobudí se jejich svědomí alespoň zpětně? Bude je těšit nezasloužené vítězství? Někdo možná bude mít radost z toho, co takovým neférovým boje získal. Ale jak dlouho? bude ta radost opravdová? Může si takového vítězství člověk vážit? Má pro něj cenu? Jistě, můžeme říct, že kdyby pro něj nemělo cenu, tak by se ho nesnažil dosáhnout všemi možnými prostředky. Ale jak často nám věci dochází, až když je pozdě? Někomu možná začne vadit ten pocit, že vítězství nedosáhl vlastním úsilím, poctivě. Někdo se začne cítit provinile kvůli druhým. Jiný si nebude moci sám sebe vážit. Vítězství zhořkne, začne být spíš na obtíž. Proč? Výčitky svědomí jsou nemilosrdné. Lidem v takové situaci není co závidět. Mají sice své vítězství, ale časem zjišťují, že je spíše prohrou. Když se nad nimi zamyslím, je mi jich spíš líto. A kvůli nim i nám doufám, že příště v morálním boji obstojí, tlaku okolí nepodlehnou a na nepoctivou výhru se vykašlou. Říkáte si, o čem to tady mluvím? Že je tolik lidí, kteří si podvádí vesele dál a fér play jim nic neříká? Že svědomí je dneska přežitek nebo se ho spoustě lidí nedostává? Tak to zcela jistě mnohdy vypadá. Ale můžeme si tím být jistí? Do duše druhým lidem nevidíme. Jak můžeme vědět, co prožívají? Nemůžeme...Proto si myslím, že bychom neměli druhé lidi soudit, ale ani neschvalovat neférové jednání a bezohlednou cestu za vítězstvím. Snažit se sami žít tak, aby každá naše výhra byla zasloužená a my se z ní mohli radovat. A když vždycky neuspějeme? Lepší stokrát čestně prohrát, než jednou nespravedlivě vyhrát!
Hezký článek, samotného mne zajímá, když si to přečte každý účastník z oněch čtyř skupin, co by sem napsal.
OdpovědětVymazatJedno vím jistě, jsou tu boží mlýny, a sice se říká, že melou pomalu, ale co se koukám kolem sebe, kolikrát se na lež příjde, výjde jich devět malých, a desátou lží zaplatíte za všechny předešlé.
Jak by jsi pomohla lidem kteří lhát musí, lhaní berou jako hobby, nebo jsou k lžím nuceni? Jak by jsi je motivovala aby se změnili?
Naprosto s tebou souhlasím. Zrovna před pár týdny jsem na toto téma vedla dlouhou přednášku. Jednu skupinu jsem pojmenovala ... už ani nevím jak, ale pojmenovala jsem jejich vlastnost "agresivní asertivita". Ze všech stran se na lidi sype poučka: buďte asertivní. Nikdo ale těm lidem nevysvětlí skutečnou podstatu asertivity, čili umění se prosadit, aniž by při tom všem trpěl někdo další. Všichni si asertivitu mylně vykládají jako prosazování se na úkor ostatních, jít přes mrtvoly... Vlastně i naše škola nás k tomu vede. Vede nás k tomu, abychom věděli, kde si udělat ty "správné" přátele, kteří nám pak pomůžou v dosažení nějakého cíle. Vlastně nás škola vede k faleši a ačkoliv nás vede k asertivitě, mnohdy se nejedná o tu pravou, ale o tu "agresivní". Kdy se lidé dostávají k cíli přes mrtvoly, jsou vulgární a nebezpeční, ale hlavně, když budou úspěšní. Nehledě na prostředky, kterými svého vlastního úspěchu dosáhly. Bezohlednost. Ťo je vlastnost, která je dnešní společnosti vlastní a která se ode všech v podstatě vyžaduje. Otázkou je, jestli to vůbec jde ještě změnit. Jestli lidé už nejsou natolik zkažení, aby se bez té faleše a agrese dokázali obejít. Úvahu jsi napsala skvěle. Úvaha má člověka donutit nad daným tématem se zamyslet. Ta tvpje úvaha to dokáže. Myslím, že každý si po jejím přečtení položí hned několik otázek. Skvěle napsané, ale stačí skvělá úvaha a položené dotazy k tomu, aby se svět změnil?
OdpovědětVymazatPár minut mi trvalo, než jsem byla schopná celé tvé povídání vstřebat a nakonec musím uznat, že s tebou naprosto ve všem souhlasím. Častokrát nad tím přemýšlím, protože naše třída je plná... vlivnějších lidí a já podobně věci pozoruju tedy téměř denně. A jak řekla Surynka, skutečně je to bezohlednost, která dnešnímu světu vládne. A taky možná nespravedlnost, protože ti bezohlední se většinou pak mají líp. Minimálně z materialistické stránky. Ale osobně si myslím, že pokud už člověk vážně začne hrát tyto špinavé hry, už mu příliš nezáleží na ničem jiném, než výsledku. Sama znám spousty takových lidí... A ač je to smutné, mám pocit, že jich akorát přibývá... Jedna holka ze třídy ode mě opsala před třemi roky přijímačky - nebýt mě, na gympl by se nedostala... A je toho víc. :)
OdpovědětVymazatPerfektní úvaha. Myslím, že nad ní teď budu ještě nějakou dobu přemýšlet...
Moc hezký. :) Musím říct, že při předposledním odstavci mě úplně mrazilo - br..., jak to bylo drsné a zdálo se to pravdivé. U posledního odstavce mě (podotýkám příjemně) zarazil tvůj optimistický náhled na věc. Myslím tím to, že je vážně hezké, že v lidech vidíš to dobré - to, že mají svědomí. Protože to třeba já nedokážu. Věřit v ně, v ty, kteří podvádí a neprávem získávají, že mají svědomí a pozdější výčitky. V tom jediném s tvou úvahou nesouhlasím. Myslím, že takoví lidé už svědomí nemají. Že si neuvědomují, že něco dělají špatně, že jsou na to špatné naučené, a proto vlastně ani pořádně nemůžou za to, že nechápou, co je poctivá výhra. Každopádně... Slohovka vážně na jedničku. ;) A poslední věta mi přijde nejlepší a chtěla bych, aby se jí řídil (a pokud ne řídil, tak alespoň pokusil) každý. :)
OdpovědětVymazat